Vím, že nic nevím :)

Květen 2009

Lucka Vondráčková - Láska umí víc + text

30. května 2009 v 10:17 PísničkyMáš za ruku mě vzít
S proudem do neznáma
Někde tě ta pravá očekává
Znát tě umí víc
Ta na tisíce hvězd ti dává
Tmou tě nepřestává vést

Nést se řekou dál
Doplout až tam, kde sílu ztrácí
K mořím
se rozzáří diadém

Co zvládáš cestou dlouhou
vůlí, touhou
bouře neodfouknou
V nich ať nám vlny vír
tváře rozedírá
Samá voda
jenže přihořívá

Láska umí víc
ta na tisíce hvězd ti dává
nás tmou nepřestává vést

Ty máš dost odhodlání
Já jen za tebou
hloubkou ztracenou chci plout
Zkouší co to dá
být za vodou
ve dvou
Nás nic nezachrání
a čím šíř ona nám
hráze otevírá
v nás obou se zvon už rozeznívá

Ty máš dost odhodlání
Já mám přání
Nás nic nezachrání
A čím šíř ona nám
hráze otevírá
v nás obou se zvon už rozeznívá

Láska umí víc
Ta po tisíci svět ti dává
Nás tmou nepřestává vést

Čachtická paní

29. května 2009 v 20:45 Záhady
Krvavá Hraběnka
Elizabeth Bathory se narodila roku 1560, zhruba sto let po smrti Vlada Draculy. Jeden z jejích předků, princ Steven Bathory, patřil k velícím důstojníkům, kteří v roce 1446 pomohli Draculovi při jeho snaze získat zpátky Wallanchijský trůn.
Když se Elizabeth narodila, její rodiče George a Anna Bathory patřili do jedné z nejstarších a nejzámožnějších rodin v zemi. Její bratranec zastával místo ministerského předsedy Maďarska a další z příbuzných, její strýc, Stephan byl kardinál, který se později stal polským králem. Přestože byla rodina Bathory velmi bohatá a slavná, byla také spojena s některý mi podivnostmi. Jeden z jejích strýců byl považován za uctívače ďábla a další zase za pomatence a úchyla.
Na jaře 1575, se Elizabeth ve věku 15 let vdala za 25letého hraběte Ferencze Nadasdyho. Hrabě přijal její přímení, a tak si Elizabeth mohla ponechat její rodinné jméno Bathory. Po svatbě se přestěhovali na horský zámek Czejthe nad stejnojmennou vesnicí, ležící v severozápadní části Maďarska. Hrabě Ferencz trávil většinu svého času mimo domov, obvykle bojem s Turky. Díky své odvaze a statečnosti si ke konci svého života vysloužil pověst "Černého hrdiny Maďarska".
Během dob, kdy její manžel pronásledoval nepřátele a procházel válkou, a které zabíraly většinu z jejich 25 let trvajícího manželství, byla Elizabeth ponechána o samotě, a její život se tak stával čím dál tím nudnější. Aby zabila čas, trávila celé hodiny před zrcadlem, zkoumajíce svojí krásu a věnovala se mladý milencům. S jedním z nich později utekla z domu, ale brzy se vrátil, přičemž hrabě ji ochotně přijal zpět. Další věcí, kterou si Elizabeth zkracovala chvíle osamocení, byly návštěvy její bisexuální tety, hraběnky Klary Bathory. Její návštěvy si pravděpodobně užívala, jelikož k ní jezdila stále častěji.

Začátky krvavé hraběnky
To byl také začátek a příčina jejího zájmu o okultismus. Stará služebná, Dorohea Szentes, také zvaná Dorka, která byla údajně čarodějnicí, zasvětila Elizabeth do čarodějnictví a černé magie. Později se Dorka stala Elizabethinou pomocnou rukou, když ji podporoval v jejích sadistických sklonech. Elizabeth spolu s Dorkou po boku se věnovala mučení a týrání mladých služebných, které držela v podzemních kobkách. Ve službách hraběnky byly také další osoby vyžívající se v děsivém mučení. Byla to její chůva Iloona Joo, její sluha Johannes Ujvary a dívky Anna Darvula, která byla údajně její milenka.
Elizabeth s pomoci těchto přívrženců proměnila zámek Csejthe na doupě zla a neřesti. Vždycky si dokázala najít důvod a ospravedlnění k mučení a trestání mladých dívek. Své oběti údajně nejraději bičovala nahé a čelem k sobě, nejen kvůli způsobenému zranění, ale především milovala zděšený bezmocný výraz a utrpení, které dívkám způsobovala. Další její zálibou bylo zabodávání jehel a ostnů do kůže, nejlépe na bolestivá místa - pod nehty.
Když v roce 1600 její manžel Ferentcz zemřel, začalo období opravdového teroru. Nejprve vyhnala svoji tchýni a poté měla potřebný klid pro své počiny. Jelikož se jí v té době schylovalo již ke 40, začaly se na ní objevovat náznaky stáří. Ze začátku se pokoušela zbavit vrásek pomocí kosmetiky, ale nemohla zastřít fakt, že se s přibývajícím věkem vytrácí její krása. Pak to ale přišlo.
Toho dne ji jedna z přisluhovaček omylem zatáhla za vlasy, když ji česala. Rozzuřená hraběnka ze vzteku uštědřila služce takovou ránu, že si o služku zakrvácela vlastní ruku. V tu chvíli Elizabeth pocítila mládí a svěžest služky i na své kůži. Ihned nařídila Jahannesovi Ujvarovi a Dorce svléct dívku, přidržet ji nad velkou kádí, a sama jí podřezala žíly. Poté, co její bývalá svěřenkyně vykrvácela, se Elizabeth vykoupala v krvi, a v tu chvíli si byla jistá, že objevila tajemství věčného mládí skrze tento vampirismus. Uvědomila si že krev znamená život.
Dalších deset let jí pomocnice a pomocníci opatřovali mladé krásné dívky z okolních vesnic, nejčastěji je najímali jak služebné do zámku Csejthe. Poté však byly všechny dívky zmrzačeny a zabity, aby hraběnka mohla uskutečňovat své krvavé lázně. Někdy dokonce krev mladých dívek pila, aby získala také vnitřní krásu. Později si však umínila, že krev obyčejných služek nemá takový efekt, a tak pátrala po ně čem novém, spolehlivějším. Časem se začala shánět po mladých dcerách z noblesnějších rodin, které čekal stejně morbidní osud jako jejich předchůdkyně.

Konec krutovlády
Elizabeth se stávala s přibývajícími obětmi čím dál neopatrnější, a začalo se o ní debatovat v okolních sídlech. Brzy se řeči o hrůzách dějících se v Csejthe dostaly až do nejvyšších maďarských kruhů. Aby byla záhada vyřešena, povolalo císařství hraběte Cuyorgyho Thurza, Elizabethina vlastního bratrance, aby zámek prozkoumal.
V noci 30. Prosince 1610, vtrhly vojáci pod jeho velením do zámku. Naskytl se jim více než děsivý pohled. Mrtvá, vysátá těla dívek v hlavní hale, probodané služky, některé ještě naživu a pod zámkem objevili dalších asi 50 mrtvých těl. Štěstí mělo jen několik málo z nich, které vojáci vysvobodily z podzemních kobek.
Během soudního procesu v roce 1611, bylo napočítáno kolem 650 obětí, které prošly Elizabethinou rukou. Celý proces byl především velkou podívanou. Dochovaly se i původní záznamy o jeho průběhu. Všichni čtyři její spoluviníci byly odsouzeni k smrti, jediná Elizabeth nebyla předvedena před soud. V době, kdy soud vynesl rozsudek na hlavami jejich kompliců, setrvávala uvězněná ve svém sídle.
Nakonec se jí však dostalo trestu a byla císařem odsouzena k doživotnímu věznění ve svém zámku. Hraběnka byla zazděna uvnitř své komnaty, aby zde strávila zbytek života pouze s malými příděly potravin.
V roce 1614, čtyři roky po jejím uvěznění, si její strážní všimli netknutého jídla, a po vykopání otvoru do zdi ji uviděli ležet tváří k zemi. A tak Elizabeth Bathory "Krvavá Hraběnka" zemřela ve věku 52 let.


K tomuhle článku bych jen dodala, že ve filmu Bathory je to jinak, v knize Čachtická paní taky, takže kde je pravda....to myslím nikdo nemůže už s jistotou tvrdit :)

Kolo...který si mám vybrat :-)

29. května 2009 v 19:40 | já |  Moje myšlenky
Ahojky...k letošním 18tým narozkám mi taťka slíbil kolo...Už mi nějaký vybral, myslel si, že ho prostě vezmem, že se mi bude určitě líbit...ale prej je to semnou těžký, protože zrovna to se mi nelíbilo :)
Tak teď vybírám, ale mám strach abych nepřebrala....nejdřív jsem chtěla normálně dámský, ale teď už přemýšlím i nad pánským..možná to taky není od věci....
V současné době..se mi líbí takový černo-modrý, pánský..ale to fakt vypadá hodně klučičí...ale ono je to asi ve výsledku úplně jedno...hlavně aby to jezdilo..
Chtěla jsem nejdřív horský...ale nakonec to bude asi trekingový...
No až si nějaký vyberu tak sem dám třeba fotku...pokud si teda vůbec vyberu.
Tak se zatím mějte papa

Pavouček - jako živý :)

27. května 2009 v 18:45 Obrázky
Pěkný tetování, že?

Snad mě něco napadne

27. května 2009 v 18:25 | já |  Moje myšlenky
Měla bych sem zase něco málo napsat, ale vůbec nevím o čem..
Tak třeba o tom, že už se hrozně těším, až bude po státnicích..a chtěla bych je zvládnout...taky už bych chtěla mít za sebou autoškolu..i když ta se mi protáhne nejspíš i přes prázdniny...
Hned po státnicích si chci udělat nehty, kvůli psaní je nemůžu teď mít..ale za těch 14 dní povalím:) už se těším..Kuba sice říkal, že mi je udělá jen když ty státnice dám..ale nakonec prej i když neudělám...je zlatíčko prostě :-*
No jinak příští týden máme praxi..taky budu mít konečně 18...tak se těším jak to s lásenou oslavíme :)
No nic víc mě už fakt nenapadá...takže budu končit....mějte se všichni fajn...papaNějak jsem usnula na vavřínech...

16. května 2009 v 21:06 | já |  Moje myšlenky
Právě jsem se dívala na Libko...a kámoška má ve statusu "státnice". Tak mi nějak došlo, že je vlastně děláme už 9. června a já jsem celej rok doma vůbec nepsala..bojím se, že budu zase nervózní, zdřevění mi prsty a nebudu pak moct psát..takže to nestihnu :( to bude hrozný...určitě taky nepochopím zadání dopisu, nebo záhlaví tabulky udělám špatně:D Bože mám z toho depresi už teď:D
A taky příští sobotu je teorie v autoškole...a bude nás zkoušet z testů..no a já jsem se ještě na nic jinýho než na křižovatky nedívala :( to taky dopadne určitě hrozně...
No ale jinak závěrečky jsou v nedohlednu. Instruktor pořád něco ruší, mám třeba hodinu týdně...protože učí i jezdit na motorkách..a teď když začalo teplo..tak na nás...v autech...nemá vůbec čas..
Vybrali jsme si s Evčou dost špatně no...ale s tím se teď už nedá nic dělat..
Doufám, že to všechno přežiju pokud možno ve zdraví ( i když u doktorů jsem teď taky nějak často ) a hlavně taky zdařile..
Tak budu končit..měj te se krásně..dobrou noc, pokud se někdo zrovna teď chystá spát... a papapa


To zas bylo něco...

12. května 2009 v 14:56 | já |  Moje myšlenky
ahojky...
před chvílí jsem se vrátila z jízd...a asi se zblázním :D
Při odbočování doprava jsem najela docela dost rychle na obrubník...takže se instruktor málem zbláznil...potom jsem pořád někde parkovala...a to mi taky moc nešlo..to jsem zase málem vrazila do auta vedle...No jako nejradši bych vrátila čas a vůbec s autoškolou nazačala..:D protože udělat závěrečky nemám šanci prostě :D a jestli je udělám..tak to bude zázrak..
No jinak zítra jdu k doktorce a pak nám odpadá šestá hodina..takže to bude docela pohoda den...doufám..pokud mi ho doktorka nějak nezkazí :)
Jo jinak dneska jsme zase vinou někoho jinýho psali prověrku...dvě otázky, dvě známky..takže 2x za pět určitě..protože jsem tam nenapasala skoro nic...a to ještě jedna otázka byla z něčeho, co ani ještě nemáme...takže horor...Naší učitelce je prostě jedno kdo co udělá..i když viníka zná..prostě za to můžou rovnou všichni...
No budu končit..jinak se zas rozčílím :D tak se mějte...papa

Divný období

7. května 2009 v 17:57 | já |  Moje myšlenky
Ahojky...nevím čím to je..možná má to počasí v tomto týdnu vliv na moje chování a náladu...
protože se chovám tak nějak jinak než obvykle...
Občas se stane každýmu, že na něho všechno dolehne, všechny starosti, trápení a bolest, kterou prožil. Asi něco takovýho dolehlo teď na mě. Doufám, že se to brzo zlepší, protože vím, že svým chováním docela ubližuju ostatním..a hlavně jednomu človíčkovi...a to mě mrzí. Bohužel to ale nejde změnit...někdy sama nevím proč se chovám tak jak se chovám, vím jen, že to jinak nejde...
Chvíli mám ve všem jasno a chvíli vůbec nevím co chci..tuhle svou povahu nesnáším...a možná nejsem sama...
Nějak na mě dolýhá pesimismus..tak to dneska radši zabalím..mějte se papa

Myšky

7. května 2009 v 17:51 Obrázky

Tak nevím...

2. května 2009 v 18:53 | já |  Moje myšlenky
Ahojte....
jsem u taťky...a trochu se nudím, protože taťka jel na fotbal. Tak sem napíšu pár slov...
Ve čtvrtek u mě spal Kuba..což by bylo super...kdyby semnou nemusel jed večer na pohotovost :( doktor mi nadal proč jdu tak pozdě..i když jsem měla bolesti teprve od středy. Pochybuju, že každej koho něco bolí jde hned k doktorovi.
No tak mám zánět močových cest a musím brát antibiotika. Což by mi samo o sobě tak nevadilo...kdyby to tak šííleně nebolelo atd...
Evča mi pořád říká, ať nechodím do školy a že se s antibiotikama nesmí chodit na slunko...To jsem teda nevěděla..Ale do školy asi půjdu. Minulý týden jsem byla na praxi..sice byla škola jen tři dny..ale být další týden doma.a pak si všechno dodělávat a doučovat..nechce se mi no..
Uvidím jak to bude pokračovat...doufám, že ty prášky zaberou..i když zatím to moc nevypadá :)
Taky jsem dneska musela dělat projekt do občanky..vůbec se mi do toho nechtělo.měli jsme to dělat po dvojicích..ale Verča naznala, že bude lepší, když si udělá svůj vlastní...nejsem zřejmě dost kreativní a tak podobně..co se dá dělat no..
Nějak jsem to zvládla i sama :)
Už nějak nemám co psát...tak se s váma loučím ( pokud to někdo čtete ) mějte se fajn
Čauky!!!